Nezaslúžené odmeny poslancov

Autor: Emil Osavčuk | 27.3.2017 o 17:12 | (upravené 16.4.2017 o 10:37) Karma článku: 3,01 | Prečítané:  425x

     Mestské zastupiteľstvo v Prešove je v druhom polčase volebného obdobia. Z dostupných materiálov z dvadsiatich troch rokovaní vyplynulo,

že jeden poslanec počas dvoch rokov vystúpil na zasadaní mestského zastupiteľstva len ráz a niektorí len sporadický. Práca poslanca má mnoho vrstiev a vystupovanie v mestskom zastupiteľstve naozaj nemusí byť o zviditeľňovaní. Každopádne argumentáciou na pôde zastupiteľstva poslanci majú  možnosť doplňovať prijímané rozhodnutia tak, aby boli čo najlepšie. To, že poslanec nevystúpi k predloženým materiálom počas dvoch rokov len ráz, mu neslúži k cti. 
          Poslanci Mestského zastupiteľstva sú odmeňovaní za účasť na mestskom zastupiteľstve. Pre vyplatenie odmeny stačí podpis na prezenčnej listine. Aj to je postačujúce na vyplatenie plnohodnotnej odmeny. Častým javom je preto neskorý príchod a skorý odchod zo zasadnutia. Niektorí poslanci si z

 mestského zastupiteľstva robia "holubník." Na zastupiteľstvo prídu kedy chcú, odídu kedy chcú. Mestské zastupiteľstvo nie je "holubník", ale zákonodárny orgán.
          Úlohou poslanca je zúčastňovať sa zasadaní mestského zastupiteľstva a obhajovať záujmy mesta a jeho občanov. Poslanci by mali byť odmeňovaní za prácu  v mestskom zastupiteľstve, pretože ide o nakladanie s verejnými prostriedkami, ktoré by mali byť využité hospodárne, efektívne a účelne. Som toho názoru, že poskytnuté odmeny neplnia u jednotlivých poslancov účel, na ktorý by mali slúžiť. Zásady odmeňovania treba treba od základu zmeniť a hmotné zainteresovať poslancov na plnení úloh a disciplíne. Niekedy sa stáva, že poslanci nie sú schopný uznášania a odmenu dostanú všetci rovnakú.
          Nech sa nikto neurazí, ale v Prešove sú najlepšie ocenení poslanci, zákonom si stanovili odmeny. A my im to napriek neplneniu úloh, vo voľbách vždy odobríme!

          Pravidelne sa zúčastňujem Mestského zastupiteľstva ako divák na divadelnom predstavení. Podľa výsledkov práce by som poslancov zaradil do troch skupín. Jedna skupina poslancov kvalifikovane zaujíma stanovisko a predkladá návrhy. Druhá skupina často hovorí veľa, ale občania z toho nemajú žiaden osoh, pretože sa len osočujú. Tretia skupina sa len "vezie," iba stláča hlasovacie zariadenie na pokyn.

          Mestské zastupiteľstvo má 31 poslancov. Zníženie počtu poslancov z 31 na 21 by určite stačil a zaistil by väčšiu efektivitu. Prešov vzhľadom na svoju veľkosť  nepotrebuje súčasný počet zákonodarcov. Ušetrili by sme nielen na odmenách. cca 67 740 eur a na odvodoch cca 23 670 eur.  Finančné prostriedky by sa využili na zlepšenie životného prostredia a nie na zvýšenie životnej úrovne niektorých poslancov.    
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňákovi asistuje neznáma právnička. Tají, v akej štátnej inštitúcii pracovala

Bývalý minister vnútra za Smer Robert Kaliňák si už vybral poslaneckú asistentku. Jeho šéf Fico zatiaľ nemá nikoho.

PRIMÁR

Imunologička vyvracia päť najčastejších mýtov o alergii

Povery o alergii bránia pacientom v účinnej liečbe.


Už ste čítali?