Čo trápi občanov mesta Prešov

Autor: Emil Osavčuk | 11.2.2017 o 21:03 | Karma článku: 2,95 | Prečítané:  442x

         Múdre mesta stavajú  svoju  prítomnosť  na  histórií, teda  na  historicko - kultúrnych  pamiatkach. Vďaka nim si budujú značku, lákajú turistov na krásy, ktoré tu zanechali naši predkovia. A čo robí preto mesto Prešov. 

         Pozrime sa dnes nato, aký osud postihol jednu z národných kultúrnych pamiatok, park známy ako  Lesík  delostrelcov   v  Prešove.  Za  Rakúsko - Uhorska  sa  tento  park  volal   Alžbetín  park. Pomenovaný bol po rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Sisi. V parku bola umiestnená aj busta, ktorá je dnes umiestnená v hlavnom parku.

         Pýtam sa, prečo Mesto Prešov ako vlastník parku v rámci úpravy verejných priestranstiev nerieši aj úpravu historicky určených parkových plôch verejnej zelene, konkrétne park Lesík delostrelcov, ktorý je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok a ktorému sme dĺžni prinavrátiť mu jeho funkčnosť a krajinársky výraz.  

         Veď je to park, ktorí patrí k histórii mesta Prešov a po jeho obnove  by sme sa dočkali aj jeho plnohodnotného využitia. Vážme si zeleň, ktorá dotvára a dáva mu raz. Veď zeleň je dôležitým priestorovým prvkom v tvorbe interiéru mesta. V súčastnosti park Lesík delostrelcov slúži pre bezdomovcov a venčenie psov a nie ako oddychová zóna.

         Taktiež sa  pýtam, prečo Mesto Prešov ako vlastník nerieši  úpravu Námestia mieru, kde sa nachádza pamätník Slovenskej republiky rád z roku 1974, ktorý je umiestnený  v  tomto priestore  ako 

dominanta námestia. Vážme si to, čo bolo predtým vybudované a prinavráťme tomuto  priestoru kultivovanosť a estetickú úroveň. Z pomníka niekto odstránil názov i text. Mnohí turisti sa pýtajú, aký má názov tento pamätník. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bratislavu zradila doprava aj kultúrna uzavretosť, hovoria experti

Niekto mohol akceptovať, že pre Bratislavu je hlavné letisko Viedeň, niekto to akceptovať nemusel, vraví šéf portálu euractiv Radovan Geist.

SVET

Pomáha aj NASA. Nájdu stratenú ponorku v rozbúrenom mori?

Ak sa ponorka potopila, námorníkom zostal vzduch len na pár dní.


Už ste čítali?