Čo trápi občanov mesta Prešov

Autor: Emil Osavčuk | 11.2.2017 o 21:03 | Karma článku: 2,95 | Prečítané:  466x

         Múdre mesta stavajú  svoju  prítomnosť  na  histórií, teda  na  historicko - kultúrnych  pamiatkach. Vďaka nim si budujú značku, lákajú turistov na krásy, ktoré tu zanechali naši predkovia. A čo robí preto mesto Prešov. 

         Pozrime sa dnes nato, aký osud postihol jednu z národných kultúrnych pamiatok, park známy ako  Lesík  delostrelcov   v  Prešove.  Za  Rakúsko - Uhorska  sa  tento  park  volal   Alžbetín  park. Pomenovaný bol po rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Sisi. V parku bola umiestnená aj busta, ktorá je dnes umiestnená v hlavnom parku.

         Pýtam sa, prečo Mesto Prešov ako vlastník parku v rámci úpravy verejných priestranstiev nerieši aj úpravu historicky určených parkových plôch verejnej zelene, konkrétne park Lesík delostrelcov, ktorý je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok a ktorému sme dĺžni prinavrátiť mu jeho funkčnosť a krajinársky výraz.  

         Veď je to park, ktorí patrí k histórii mesta Prešov a po jeho obnove  by sme sa dočkali aj jeho plnohodnotného využitia. Vážme si zeleň, ktorá dotvára a dáva mu raz. Veď zeleň je dôležitým priestorovým prvkom v tvorbe interiéru mesta. V súčastnosti park Lesík delostrelcov slúži pre bezdomovcov a venčenie psov a nie ako oddychová zóna.

         Taktiež sa  pýtam, prečo Mesto Prešov ako vlastník nerieši  úpravu Námestia mieru, kde sa nachádza pamätník Slovenskej republiky rád z roku 1974, ktorý je umiestnený  v  tomto priestore  ako 

dominanta námestia. Vážme si to, čo bolo predtým vybudované a prinavráťme tomuto  priestoru kultivovanosť a estetickú úroveň. Z pomníka niekto odstránil názov i text. Mnohí turisti sa pýtajú, aký má názov tento pamätník. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňákovi asistuje neznáma právnička. Tají, v akej štátnej inštitúcii pracovala

Bývalý minister vnútra za Smer Robert Kaliňák si už vybral poslaneckú asistentku. Jeho šéf Fico zatiaľ nemá nikoho.

PRIMÁR

Imunologička vyvracia päť najčastejších mýtov o alergii

Povery o alergii bránia pacientom v účinnej liečbe.


Už ste čítali?