Čo nepatrí do historického jadra Prešova

Autor: Emil Osavčuk | 1.12.2016 o 0:00 | (upravené 3.12.2016 o 12:35) Karma článku: 4,07 | Prečítané:  134x

Múdre mesta stavajú svoju prítomnosť aj budúcnosť na  histórii,  teda na zachovaní  a  prezentácii kultúrno-historických pamiatok a ich historických priestorov, ktoré vytvárajú špecifickú atmosféru a vyvolávajú u ľudí,

ktorí sa pohybujú v tomto historickom prostredí nezabudnuteľné dojmy. Vďaka ním  sa  snažia  tieto historické  pamiatky  zachovať  a  zviditeľniť  ich  najmä  pre  turistov, ktorí obdivujú ich  historickú a architektonickú krásu, zmysel pre proporčnosť a architektonický detail a tým prispievajú k atraktivite mesta.

A čo robí pre to mesto Prešov?

               Ako  si  váži  to,  čo   predkovia   vybudovali   v   historickom  centre   mesta,   ako   rešpektuje   historické   prostredie   pri   novodobých   zásahoch   doňho,  aby   ľudia,  ktorí  sa   v  ňom  pohybujú  cítili   tú   pravú  atmosféru   histórie,   ktorá   ľudí   povznáša   na   duchu   a   buduje   v   nich   pocit  hrdosti   na  jeho  históriu,  najmä   na  zachované   historické   pamiatky  a  priestory.   Obdivovanými historickými   pamiatkami   v   centre   mesta   sú   dominanty

námestia - kostol sv. Mikuláša, Kolégium, Evanjelický kostol, budova bývalej Hviezdoslavovej knižnice a meštianske domy s renesančnými priečeliami s typickými renesančnými prešovskými atikami zdobené sgrafitovou výzdobou.

Historický vytvorené námestie na Hlavnej ulici s charakteristickým šošovkovitým námestím, jeho vývoj bol ukončený v období secesie, kedy vznikli dva samostatné secesné parky - Severný park a Južný park. Dominantou severného  parku  je  barokové súsošie s dominantnou sochou Madony s dieťaťom a štyrmi sochami svätcov a južného parku je pamätníka padlým vojakom sovietskej armády. Tento historický vývoj je nutné rešpektovať a ho chrániť.

    Ako negatívum súčasného obdobia, nevhodného zásahu do historického prostredia, ktoré ovplyvnilo jeho hodnotu a výraz je nutné pripomenúť umiestnenie dočasných diel, sochy Krista umiestnenej pred Severným parkom, ktorá porušuje princíp ukončenia severnej strany šošovkovitého námestia Severným parkom, najmä pôsobenie dominanty  parku,  barokového  súsošia  a  umiestnenie  sochy  koňa  pred  Južným  parkom.

Necitlivým  umiestnením  týchto  dočasných  diel  sa  popiera  história  hlavného námestia,  vytvára  sa v priestore kompozičný chaos, čím veľmi trpí historické prostredie a vnáša doňho nepokoj a rozpačitosť pri  vnímaní historických stavieb a jeho dominánt. Vniesli sa do historického prostredia novotvary, ktoré tam nepatria a turisti to vnímajú ako nevhodný zásah do pamiatkového územia a potieranie histórie tohto mesta.

Pýtam sa, kedy mesto Prešov, ako vlastník tohto územia prístupy k odstráneniu týchto negatívnych zásahov vo forme diel, ktoré tu nepatria. Azda už mesto stratilo zmysel pre rešpektovanie princípov ochrany pamiatok a historického územia? Vôbec mu nezáleží na dôstojnej prezentácii kultúrneho dedičstva mesta? Veď tieto novodobé tzv. dočasné diela do historické centra nepatria.

.

 

 

 

 

                                                                                                      

                                                                                           

                                                                                                                                           

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Teplota rýchlo rastie, klíma zlomila rekord tri roky za sebou

Rok 2016 bol najteplejším rokom v histórii záznamov. Zmenu klímy priamo cítime už aj na Slovensku

SVET

Videl som padať horu, opísal lavínu preživší z hotela

Taliansky hotel zasypala lavína, nezvestných je takmer 30 ľudí.

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: Do zahraničia nám odchádza 300-tisíc Slovákov

Hlávková má pre Šrámkovú pozitívny efekt.


Už ste čítali?